Zaopatrzenie ogrodnictwa Ogrofol

Trzmiele

Trzmiele


Ule NATUPOL firmy KOPPERT:


Trzmiel ziemny Bombus terrestris


Opakowanie
Gatunek: Bombus terrestris (trzmiel ziemny)
Dla upraw zlokalizowanych w USA, Kanadzie i Meksyku: Bombus impatiens
Zawiera: kolonię z królową, robotnicami i młodymi osobnikami (poczwarki, jaja i larwy), zbiornik z pożywką.
Dostępne są różne typy uli o różnych wydajnościach zapylania.
Trzmiele


Środki ostrożności
Trzmiele przywabiane są przez określone kolory i zapachy, na przykład niebieską odzież, wodę po goleniu, kosmetyki do makijażu, itp. Owady te nie są agresywne, lecz mogą użądlić w obronie własnej. Skutkuje to najczęściej jedynie miejscowym obrzękiem i swędzeniem, nie stwarzając żadnego zagrożenia dla zdrowia. Dostępne w aptekach i drogeriach środki (np. Azaron) złagodzą te objawy.
U niektórych osób po użądleniu przez trzmiela może wystąpić reakcja alergiczna. Jej symptomy to ból i swędzenie w innych miejscach, niż miejsce użądlenia, czasem także na całym ciele. Inne możliwe objawy obejmują zaczerwienienie skóry, pęcherze, problemy z oddychaniem, nudności, kichanie, swędzenie nosa, gardła lub oczu.


W przypadku takich objawów należy natychmiast zasięgnąć porady lekarza. Tutaj uzyskać można więcej informacji na temat użądleń trzmieli.


Zastosowanie
Do optymalnego zawiązywania owoców w uprawach pomidorów i innych uprawach, zarówno szklarniowych, jak i polowych.


Wprowadzenie

 • Ule należy rozmieścić równomiernie wzdłuż głównego przejścia szklarni od strony południowej tak, by latem znajdowały się w cieniu roślin.
 • Najlepiej ustawić ule na poziomej platformie (pochylenie może spowodować wyciekanie pożywki). Koppert oferuje specjalne półki, które z łatwością można zamocować na elementach konstrukcyjnych szklarni.
 • Na jednej półce można ustawić maksymalnie dwa ule.
 • Należy upewnić się, czy otwory wylotowe uli stojących na tej samej półce skierowane są w różnych kierunkach.
 • Po umieszczeniu ula we właściwym miejscu należy pozostawić trzmiele na co najmniej pół godziny, by się uspokoiły. Potem można otworzyć wlot
 • By zapobiec ucieczce robotnic, otwory wylotowe ula należy w miarę możliwości otwierać tylko wtedy, gdy wietrzniki szklarni są zamknięte.


Warunki środowiskowe

 • Trzmiele Natupol zapylają najskuteczniej w temperaturach 10-30°C/ 50-86°F.
 • Zalecane jest ustawienie uli w równych odstępach wzdłuż głównego przejścia szklarni, od strony południowej. Takie ustawienie zapewni maksymalne ocienienie uli w lecie przez rośliny. W razie konieczności należy zapewnić dodatkową osłonę przed słońcem, na przykład umieszczając przy ulach płyty styropianu.
 • W bezpośrednim sąsiedztwie dopływu dwutlenku węgla jego stężenie może osiągnąć poziom niebezpieczny dla trzmieli. Z tego powodu zalecane jest zamknięcie wylotów CO2 w pobliżu uli.


Istotne kwestie w przypadku upraw rosnących przy sztucznym oświetleniu

 • Trzmiele wykorzystują światło ultrafioletowe, by orientować się w przestrzeni. W przypadku gdy światło sztuczne dominuje nad naturalnym, trzmiele tracą orientację w szklarni. Dzieje się tak szczególnie w miesiącach zimowych.
 • Zalecane jest ustawienie uli wzdłuż przejścia, w widocznym miejscu, około 2 m nad powierzchnią gruntu. W miarę możliwości otwór wylotowy powinien być skierowany na wschód.
 • Dostarczone ule należy otworzyć następnego dnia po ustawieniu, w najjaśniejszej porze dnia.
 • Kwiaty pomidorów otwierają się tylko na określony czas, po naświetleniu (światłem naturalnym lub sztucznym). Trzmiele latają wyłącznie przy naturalnym świetle dziennym. W związku z tym nie należy włączać sztucznego oświetlenia przed godz. 2.00, by zapewnić trzmielom wystarczającą liczbę godzin, w których owady te mogą latać i zapylać kwiaty.
 • System BEEHOME pozwala na sterowanie wylotami trzmieli z ula tak, by były one aktywne tylko w najjaśniejszej porze dnia. Zalecane są minimum 4 godziny efektywnego zapylania na dzień. Wskazane jest otwieranie uli w okresie, gdy dawka promieniowania słonecznego przekracza 20 J/cm2/h. Dzięki WIRELESS BEEHOME możliwe jest automatyczne otwieranie uli przy określonej dawce światła.
 • Trzmiele mogą ginąć, lecąc do światła lamp. Zaleca się wstawienie dodatkowych uli w celu zrekompensowania strat wśród robotnic. Można także użyć większych kolonii (E lub EE).
 • Stopniowe wydłużenie okresów ze sztucznym oświetleniem pozwala na uzyskanie równomiernego wzrostu roślin i wysokiej jakości kwiatów.


Stosowanie chemicznych środków ochrony roślin
Jeśli konieczne okaże się zastosowanie chemicznych środków ochrony roślin, system BEEHOME pozwoli na zgromadzenie wszystkich robotnic w ulu.


Ul posiada dwa otwory. Przez jeden otwór trzmiele mogą przelatywać w obu kierunkach. Drugi otwór posiada funkcję zwaną „Beehome” - trzmiele mogą przez niego wlatywać do ula, lecz nie mogą wydostać się na zewnątrz. By zatrzymać trzmiele w ulu, należy zatem zamknąć otwór wylotowo-wlotowy. W ciągu godziny wszystkie trzmiele wrócą do ula. Przed zastosowaniem pestycydów należy zawsze zapoznać się z informacjami na temat skutków ubocznych pestycydów lub skonsultować się z naszym doradcą.


Uwagi

 • Pożywka znajdująca się w ulu wystarcza na cały okres życia kolonii.
 • Ule należy zabezpieczyć przed mrówkami, na przykład barierą z tłuszczu lub lepu na owady.
 • Należy unikać stykania się roślin z ulem, co mogłoby spowodować przedostawanie się mrówek do ula.
 • Jeżeli zapylanie wymagane jest przez dłuższy okres czasu, należy regularnie wstawiać nowe ule do szklarni.


Widoczne efekty
Trzmiel odwiedzający kwiat pomidora zostawia na nim ślady. Do dobrego zapylenia wystarczy jedna wizyta. Zaleca się sprawdzanie występowania śladów, gdy kwiaty są otwarte. W normalnych warunkach pogodowych oraz przy prawidłowym stanie roślin odsetek kwiatów noszących ślady żuwaczek trzmiela powinien wynosić 90-100% otwartych kwiatów.
W większości innych upraw trzmiele nie pozostawiają widocznych śladów na kwiatach.


______________________________
źródło: http://www.koppert.pl/